archive-org.com » ORG » K » KLOSI.ORG

Total: 353

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".
 • KLOSI News - KLOSI - Nuancë
  vetmi si një qenie binjake për një triumf në dashuri e hare Të shtrirë vertikalisht i pozojnë njëri tjetrit për hir të shpirtit sublim December 18 2012 del icio us Digg Comments 1 posted jehona 23 July 2013 07 57 50 Eshte pertej te bukures kjo poezi Reply 0 total 1 displaying 1 1 Post your comment Your name Your e mail address Your website You re writing reply to

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_literature/5190.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Zhvirgjërimi i syve
  Plloshtani Duken dy toptha sysh që përthyhen bashkë me gjethet nën pasqyrën e ujit ngjyra e syve duket Topthat e syve depërtojnë mistershëm kudoqoftë Përhumben thellë e rishfaqen sërish brenda një frymori që e ngjiz në pasion për ta ndier atë del icio us Digg Comments 0 posted total displaying Post your comment Your name Your e mail address Your website You re writing reply to Cancel Add your comments

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_literature/5946.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - An Interview with Poet Mariko Sumikura
  different places and use different languages I believe we all belong to the same race in the sense that we use the same language called poetic philosophy I think the festivals are wonderful because they bring us precious opportunities to meet to forge close ties and to understand each other after the events What works have influenced the fame and maturity of your poetic presentations Mariko Sumikura Personally I am lucky to have been given several offers to publish my poems in anthologies of world poets and indeed some of my poems have been placed in two books one in America and the other in France In addition as a member of the Japan Universal Poets Association I have received offers from China and Slovakia to organize exchange events for our poets What do you think about the Japanese literature in the context of the European literature Mariko Sumikura Modern Japanese literature has been greatly influenced by European literature The same can be said about the trend of literary thoughts I think the two literatures share the same phenomenon that spirit is sublimated following the conflicts between the logical mind and the sensitive mind and settles as words However it is clear that Japanese literature has traditionally embraced insistence on decisiveness beauty extinction and so on What can we as readers may expect in the near future by Mariko Sumikura and what are Mariko Sumikura s ambitions and plans Mariko Sumikura My next work is titled Poems Uncanged for One Thousand Years Love of the Manyo Love of the Heian The work is dedicated to great woman poets who left excellent poems Shikishi naishinno and Sano no Otogami no musume tracing their tragic but beautiful love This is a collection of narrative poetry in which a tragic love of one thousand years ago is fulfilled in this present world Each independent poem constitutes a dramatic story in itsef What is your opinion on the role of media in literature Mariko Sumikura A human can only live once but we can simulate other people s lives and inner selves through the world of literature or theatrical performances This is why literature exists as if it were assimilating human lives A group of novelists is like a jumble of wheat and tares It is one of the media s responsibilities to select with keen eyes and polish them with a warm heart In addition I believe that persistent efforts of libraries and literary organizations although these do not belong to media can also play an important role in the success and the development of literature del icio us Digg Comments 7 posted Punjabi Shayri 24 November 2011 05 02 59 I really like this subject Could you tell me more I would love to explore Reply 0 Joseph 25 December 2011 10 32 13 I m impressed Very informative and trustworthy blog does exactly what it sets out to do I ll bookmark your weblog for future use Joseph www joeydavila com

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_literature/3677.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr:3?
  ёshtё e kotё tё supozosh se realisht ka njё problem me qёndrimin e ndёrkombёtarёve ndaj nesh që nuk është thjesht cilёsia e dobёt e mardhёnies sё tyre me krizat e tranzicionit tonë dhe as serioziteti i munguar i tyre qё duket nё dritёn e diellit ndёrsa herё e kanё me tёrё mend dhe lёshojnё nervozё ultimatume tё kuqe si flakë përbindëshi herё pothuaj thonё bёni si tё doni s na plas fare pёr ju s merritoni mё shumё E thёnё ndryshe problemi me ndёrkombёtarёt ёshtё nё fakt perceptimi substancial qё ata kanё jo pёr lirinё e tyre por pёr lirinё dhe demokracinë e tё tjerёve Mendoni çdo tё ndodhte nё Francё apo nё New York nёse do kishte dyshime jo pёr vjedhjen e pushtetit por pёr vjedhjen e njё vote tё vetme Pёrfytyroni tё shpёrthente Gёrdeci nё Gjermani larg qoftё dhe gishti i akuzёs ti drejtohej nё ballё kancelares Ose merreni me mend se ç histeri do ta pёrfshinte Greqinё e shkretё nёse adoleshenti i vrarë 3 vjet më parë aksidentalisht nga një polic të ishte qëlluar gjakftohtë nga Garda greke e Republikës si u qëlluan për vdekje 4 qytetarët tanë Kur është fjala për ne ata bëjnë thirje për qetësi për vetpërmbajtje për dialog Dialog për cfarë Dialog me kë Me një kryeministër përfaqësues i një pale pushteti i së cilës ka vrarë njerëz të shqetësuar në boulevard Negociata me një mazhorancë nënshtrimi fatal i së cilës ndaj liderit dhe verbëria politike dhe mediokriteti politik i kanë kaluar neveritshëm kufijtë e arsyes aq sa kjo mazhorancë të hedhë baltë kolektive mbi fisnikërinë që rezaton përpjekja e vetmuar e kryeprokurores së vendit për drejtësi dhe integritet Ndёrkombёtarёt e dinё qё e dinё se nё Shqipёri mungon shteti publik dhe politkanёt sillen si pronarё milionerё dhe baronё jo vetёm tё pushtetit por edhe tё fatit tё mjerё tё qytetarёve tё kёtij vendi prej tё cilёve votohen Dhe europianёt pse jo edhe amerikanёt e dinё qё e dinё se drejtёsia nё Shqipёri ёshtё njё ёndёrr mё e vёshtirё nga ç ёshtё pёr shqiptarёt njё darkё romantike te Krokodili ndёrkohё qё qartёsisht nё Shqipёri por jo rastёsisht shteti sillet ndaj lirisë si dikur kisha katolike nё kohёn e Galileut me njё ndryshim se ёshtё e pamundur ky shtet tё ketё ndonjёherё vrasje ndёrgjegjie pёr mёkatet e tij Pyetje Klasa politike sidomos në fushatën e fundit elektorale pati premtuar instalimin e një shteti ligjor në Shqipëri A mendoni se është mbajtur ky premtim A funksionon tek ne shteti ligjor A Mullaj Fakti qё shteti shqiptar ngjan me një biznes privat nuk është i thjeshtë sa një vëmendje aktorësh për të mos qënë realitet Privatësia e shtetit shqiptar dhe e pushtetit është shndruar në një karakteristikё kombёtare Administrata private zakonisht janë diktaturat por mund të jenë edhe demokracitë e trazuara ku ekonomia e tregut dhe biznesi janë perceptime të vrazhda shtetarësh që synojnë ta venë shtetin në shërbim të lavdisë dhe babëzisë së tyre sikundër ndodh rëndom edhe tek ne Këto perceptime ngrihen mbi kontradiktën që ekziston mes misionit dhe vizionit të njerëzve që qeverisin dhe bëjnë politikë Shumëkush mund të verë në rradhë politikanët pasanikë të rinj potencjalë Kush janë ata në një vështrim rrëmbimthi Janë pikërisht ata kundërshtarët më të spikatur të kundërshtarëve të vet dhe militantët kobëmëdhënj që trazojnë ndërgjegjien e qytetarëve të thjeshtë me mediokritetin e tyre Këta shkojnë në punë edhe në restorante me foristrada 100mijë euroshe dhe kanë vëllezër kunetër baxhanakë deri edhe të dashur apo të dashura bjonde fitues tenderash e koncensionesh apo zoterues monopolesh në tregun më të mjerë të Ballkanit Fuqia e këtij poshtërimi kësisoj nuk është rastësi por fatalitet i ndёrgjegjshëm dhe i paramenduar po aq sa zhvillimi është i kushtëzuar nga injoranca në pushtet Tregu në Shqipëri nuk është treg por kopësht pjellor i pronarëve të shtetit ku mbjellin dhe korin familjarët e tyre dhe besnikët e tyre Këta besnikë janë drejtorat qelizorë që nuk ju hyn kurrë asnjë gjemb në këmbë çfarëdo që të bëjnë me ndërmarjet dhe institucionet sepse as shefave të tyre nuk ju plas kurrë për asnjë gjë Vartësit e pushtetshëm janë të nevojshëm aty ku janë si fshikullues të fatit njerëzor dhe pasurisë njerëzore në bazën e piramidës Mbi ta është maja Deputetët fodullë të mazhorancave që sillen me ministritë dhe me istitucionet e shteti privat si me kunatat e tyre Dhe pastaj maja e majave ёshtё ekzkluziviteti ekzekutiv i shtetit privat Ka disa pyetje për koment që nuk duan përgjigjie sepse pёrgjigjiet merren me mend Kush janë bizneset më të fuqishme në vend dhe pse Kush janë mediat më të pushtetshme në vend edhe pse Sa janë të korruptuara gjykatat dhe pse Pёrse prokuroria nuk ka rol nё jetёn publike ku akuzat shthuren e shtohen pёrditё Sa trasparencë ka për qytetarët dhe përse psherëtimat e tyre paralajmërojnë se të tillë nuk mund të ketë në këtë vend Pse disa media sillen ngrohtësisht rreth pushtetit si kamarjeret nё lokalet e natёs joshin klientёt e pasur Pёrse e vёrteta qё thuhet nga ato ёshtё e paqartё si nata dhe pёrse shpёrfillshёm shpesh zbatohen projekte gabim dhe shpenzohen para publike gabim të marra borxh gabim në bankat gabim brenda dhe jashtё Të gjithë e dimë përgjigjia është e thjeshtë në Shqipëri ekziston shteti privat Ç është shteti privat Është një pronë Pronë e kujt Pronë e pushtetit Ashtu si diktaturat shtetet private në vende me demokraci të sëmurë si Shqipëria kanë momentet e veta që bëjnë diferencën edhe mallkimin Nuk vlerësohen vlerat civile por shërbimet private të bazës për kupolën Aftësia nuk është kriter sepse besnikëria është kusht për karierë Liderët e kanë përpjekur fort kokën në përzgjedhjen e njerëzve që mbajnë rrotull jo sepse ju intereson profesionaliteti dhe intelektualiteti i tyre Ekipet nuk janë të tilla por janë klane besnikësh me dyer të mbyllura Ku janë vizionarët e pushtetit ambicjet e tyre në këtë kohë të mbrekullueshme për të bërë karierë publike sepse problemet janë sa një mal Nuk ka Nuk ka sepse ky është një shtet privat që ushqen

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_vip/2566.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Intervistë ekskluzive me poetin dhe publicistin e njohur, Bujar Plloshtani
  natyrë është meritë dashuri mistike që vë në dukjen spikamën e gjithë tonimeve që e përbëjnë këtë natyrë si art Është denjësisht reciproke sepse dhe natyra i këndon poetit Kush ka veshë mund ta dëgjojë e përjetojë një gjendje mahnitëse Ndërsa edhe unë përpiqem t ia kthej me të njëjtën monedhë Klosi News Atëherë mendimi juaj për njeriun Politikën dhe Filozofinë PLLOSHTANI Njeriu është qenie e përsosur dhe e bukur Por ndonjëherë është kafshë iluministe që ndrit pa efekt Politika është mbi individin mbi kolektivin mbi shoqërinë andaj duhet të shërbejë për të mirën e tij Por këtu shpesh ndodh të bëjë katrahurë etike që torturon individin dhe shoqërinë Filozofia qesh Besoj se do ju mjaftonte një përkufizim i këtillë Se filozofia jep mënyrën se si të flasësh drejt për çdo gjë dhe të fitosh admirimin e njerëzve më pak të mësuar Rene Descartes Klosi News Ç do të thotë për Ju të meditosh PLLOSHTANI Të meditosh do të thotë dashuri fjalë shprehësi emocionale Në meditim mund të hulumtosh në mënyrë krahasuese mbi udhëpërshkrimin e njeriut në këtë glob Të meditosh do të thotë krijim një mendje që prodhon pikëpamje intelektuale dhe shpirtërore Klosi News Në rrethet letrare ju krahasojnë me Pushkin dhe Holderlin PLLOSHTANI Ndoshta qesh Absolutisht nuk mund të krahasohem por mund t i pëlqej jashtëzakonisht Unë për Pushkinin dhe Holderlinin jam vetëm një pikë e largët ku vetëm do t i lexoj përmendësh Rrallë ndodh t i prek sepse janë kaq larg larg meje sa unë humbem Më duhet shumë kohë që të flas si Pushkini ose Holderlini sepse ata janë bijtë poetë që i dhanë këtij planeti fjalën e bukur dhe mendimin mbi lirinë njerëzore Klosi News Së fundi Z Plloshtani Çfarë ju motivon dhe ç është jeta për Ju PLLOSHTANI Mua më motivon bukuria Aty

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_culture/2896.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Jen Hadfield wins TS Eliot prize for poetry
  was poetry editor of the Times Literary Supplement Imlah last year won the Forward prize for poetry for The Lost Leader his first collection in 20 years Hadfield won for Nigh No Place her second book of poetry written in Shetland and also while travelling across Canada It includes poems such as Paternoster which is the Lord s Prayer as spoken by a draught horse and Ten Minute Break Haiku Hadfield s response to working in a fish factory The poet laureate Andrew Motion who chaired this year s judges said he was delighted that Hadfield was the winner Nigh No Place shows that she is a remarkably original poet near the beginning of what is obviously going to be a distinguished career The other judges were poets Lavinia Greenlaw and Tobias Hill Hadfield may have to pinch herself when she looks at the company she joins Previous winners of the prize created in 1993 by the Poetry Book Society include Seamus Heaney Carol Ann Duffy Don Paterson and Ted Hughes Sion Hamilton of Foyles bookshop said the TS Eliot was probably the most important prize in English poetry She added It gets good press boosts sales and has the

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_culture/44.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Klubi i Paqes ne Washington
  që njerëzit të ndryshojnë perceptimin për njëri tjetrin Ja disa mendime nga te pranishmit Një zonje hebraike Ne nuk mund të mos i shohim padrejtësitë nga të dyja palët Nëse duhet të kthehemi prapa në kohë atëhere të kthehemi në vitin 1933 kur të afërmit e mi u vranë në Çekosllovaki e ndoshta edhe të afërmit tuaj Nje i ri arab Besoj se të gjithë janë dakord se vrasja e civilëve është diçka e keqe që duhet të ndalohet Por kjo që po ndodh tani është për të vënë duart në kokë është praktikisht gjenocid Anas Shallal Nëse ke ardhur këtu për t i mbushur mendjen të tjerëve atëhere nuk fiton dot Përkundrazi do të dalësh i zhgënjyer Unë thjesht dua që njerëzit të kuptojnë realitetin Ne nuk jemi këtu për të ndryshuar politikën amerikane Nuk kemi ardhur për të ndryshuar ndonjë gjë përveç vetes sonë David Volinski hebre Duke qenë se vijmë nga Holokausti çdo njeri i brezit tim dhe ndoshta edhe brezi tjetër do ta ketë këtë të ngulitur në mendje Prandaj është e vështirë të mendosh pa paragjykime sidomos kur është fjala për armiqtë e tu Rubin Stajn ekspert Duhet të kuptojmë se kur njerëzit venë jetën

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_environment/9.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - The English Riviera
  s and lakes can either be walked or seen from the comfort of a pony and trap Visit the Organic Garden at Cockington Court to by fresh vegetables A little further along towards Torquay center is Torre Abbey meadows with its historic monastery dating from the 12th century now a museum with fine art on display Torre Abbey sands is a large and popular beach with a windsurfing school and plenty of nearby cafes In the town there are a large variety of shops including Castle Circus Market St The Wintergardens and The Pavillions This is the centre for evening entertainment with Night clubs restaurants and theatres At The Strand there is a Marina Harbour with facilities for watersports such as sailing jet skiing and windsurfing A number of clubs and schools provide lessons on a day to day basis This is a great spot to watch the regatta which includes a display by the Red Arrows Torquay is famous for its picturesque walks many with breath taking views over the ocean Thatchers Rock off the coast at Torquay serves as home for a colony of seabirds and can be viewed from the shore or from one of the boat trips from the harbour Each of the beaches has its own character and there are several to choose from including Ansteys Cove Watcombe Babbacombe and Oddicombe with its cliff railway Meadfoot beach is generally quiet and has interesting rocks and places to explore with good views across the bay del icio us Digg Comments 1 posted Baterayuda 06 August 2012 03 53 31 Latest news Monday 22nd Newsagents receiving suliepps some three hours later than Dawsons one retailer had their supply left the opposite side of the road outside a chemist shop at 8 10am Still give them time after

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_travel/32.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive •