archive-org.com » ORG » K » KLOSI.ORG

Total: 353

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".
 • KLOSI News - KLOSI - VIP
  Hallucinations 2012 Full story Augustin Bisaku 1927 2015 Augustin Bisaku u lind më 20 Prill të vitit 1927 në Bishtazhin të Gjakovës Shkollën fillore e kreu në vendlindje Në moshën rinore ai u dallua si oficer paraushtarak Full story Papa Françesku në Tiranë Paqe për shpirtin dhe kombin tuaj Ati i Shenjtë falenderoi shqiptarët për mikpritjen e ngrohtë Unë lutem që Zoti të bekojë Shqipërinë u shpreh Papa Françesku Full story Yasunari Kawabata 1899 1972 In 1968 Yasunari Kawabata became the first Japanese novelist to win the Nobel Prize for Literature Full story Letra e fundit e gazetarit J Foley Gazetari James Foley shkruan në letrën e tij drejtuar familjes për mallin përballjen me pengmarrjen dhe dëshirën e tij të zjarrtë për lirinë Full story Një fund tragjik për aktorin Pandi Toçe Sipas Policisë aktori Pandi Toçe humbi jetën në liqen në përpjekje për të shpëtuar një fëmijë 12 vjeçar Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 total 78 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of politics Liqenet e Lures Poeti disident Havzi Nela Nuancë Zhvirgjërimi i syve An Interview with Poet Mariko Sumikura Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr 3 Intervistë ekskluzive me poetin dhe publicistin e njohur Bujar Plloshtani Popular tags beauty brexit britain data education europë Europe europës eurozone france government interviste Japan kohëbrengë Kosova kriza London nobel prize ohër twitter View all tags Latest comments rushessay on 23 April 2016 11 27

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_vip/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive


 • KLOSI News - KLOSI - Society
  Full story Skenarë të frikshëm e të mundshëm Europa e pasviteve 90 të të shekullit të kaluar njohu një përshpejtim të integrimit të saj të brendshëm dhe të jashtëm e sigurisht mbresëlënës për ish vendet komuniste të cilat u bënë partnerë me Perëndimin ku të gjitha u anëtarësuan në OSBE Full story Dispatch from the Balkans It is guarantees of safe passage and access to asylum that are crucial not border fortifications We must respect the universal basic right to seek asylum Full story The Trouble With Schrems Despite the Privacy Shield agreement Schrems s lawsuit will likely continue to reverberate across the EU The court s ruling urges data protection authorities to ensure that countries to which European citizens data are transferred comply with European legislation and to suspend data transfers to those that don t Full story Ndryshimet në Ligjin e Ri të Emigracionit Greqi Përfitojnë leje qëndrimi emigantët që edhe pse janë të paligjshëm vërtetojnë që kanë të paktën 7 vite qëndrim në Greqi Nga 10 vite që është aktualisht Full story Dje frikё nga shteti sot frikё nga mungesa e shtetit Njerzit nuk duan tё jenё nostalgjikё por ja qё nё kushtet e dimrit tё acartё tё ditёve tё sotme sikur ngushёllohen kur kujtojnё ato pak rreze tё ngrohta tё dimrit qё lamё pas Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 707 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_society/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Opinion
  a number which the World Bank currently puts at a personal income of less than 1 90 per day But a single number fails to capture the complexity of poverty Measuring more than just income is essential to understanding the needs of poor people and delivering optimal assistance Full story Europe s Rule of Law Crisis From the rubble of two world wars European countries came together to launch what would become the world s largest experiment in unification and cooperative shared sovereignty But despite its impressive achievements over the decades the European project now risks disintegration Full story Në kufijtë e Europës Europa që ka humbur sigurinë me tendencë mbylljen e cila flirton me nacionalizma të rinj të errët nderon me një nga çmimet më të mëdha të saj paralajmëruesin dhe provokuesin më të madh Full story The Brexit Conspiracy Today far from championing Europe s right to live the UK is putting it at risk And in doing so it is putting its own economy in greater danger than any time since the end of World War II As the continent faces the most difficult challenges it has seen in more than a generation Full story Zemra e ftohtë e Europës Edhe nëse do të ketë sukses kjo strategji izolimi të gjithë që kuptojnë pak nga situata e kanë të qartë se refugjatët do të kërkojnë rrugë të reja Dhe jo më nëpërmjet Egjeut por përmes Bullgarisë ose Shqipërisë Lampedusas ose Maltës Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 997 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_oponion/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Literature
  me shumë tëholli edhe krisje që kanë përshkuar sipërfaqen e brishtë të qelqit Disa vrima të thella që i ka mbushur era Full story Ionitch All flocked round her congratulated her expressed astonishment declared that it was long since they had heard such music and she listened in silence with a faint smile and her whole figure was expressive of triumph Full story Spring Nothing is so beautiful as Spring When weeds in wheels shoot long and lovely and lush Full story Zgjohu Kosovë Kosova Që nga ujrat e kulluara të Ohrit Deri në errësirën e minierave të Mitrovicës Full story Monologu i një emigranti në ditë krize Erdhi nga Amerika nga ajo hapësirë lumturie U hap pak e nga pak Si vetë djalli Se si erdhi nuk e marr vesh Një dyshim më bren përbrenda ditë e natë Jeta më ka mësuar t i shikoj gjërat me sy kritik Pse bankat kërkojnë para Edhe këtë nuk e marr vesh Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 1491 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of politics Liqenet e Lures Poeti disident Havzi Nela Nuancë Zhvirgjërimi i syve An Interview with Poet Mariko Sumikura Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr 3 Intervistë ekskluzive me poetin dhe publicistin e njohur Bujar Plloshtani Popular tags beauty brexit britain data education europë Europe europës eurozone france government interviste Japan kohëbrengë Kosova kriza London nobel prize ohër twitter

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_literature/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Science
  galaxy close to home the space race was all about the rivalry between the 20th century s two superpowers the Soviet Union and the US Full story Google glass to make a revolution in Cardiology Google Glass comprises of a wearable without hands PC with an optical head mounted display worn by interventional cardiologists in the catheterisation lab Full story Toward Protecting Participants Privacy Genomic data shared via the Beacon Project are vulnerable to privacy breaches scientists show Full story Bacterial genes that turn mercury lethal mapped across world Which bacteria generate methylmercury Where do they live And why do they do it Today methylmercury is recognised as a potent neurotoxin but not much is known about it A new study is helping change that Full story The sun might sleep in 15 years The sun will go off to sleep in the years 2030 to 2040 In 17th century though there was a prolonged of the solar activity called the Maunder minimum which lasted roughly from 1645 to 1700 Full story Archimedes legendary sphere brought to life Recreation of a 2 000 year old model of the Universe to appear in exhibition Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 340 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of politics Liqenet e Lures Poeti disident Havzi Nela Nuancë Zhvirgjërimi i syve An Interview with Poet Mariko Sumikura Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr 3

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_science/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Culture
  like union If our project is utopian it is also the only alternative to a dystopia in the making Full story The purposes and powers of utopia Neoliberalism is a utopian vision based on a world without poverty What if we imagine a world in which the problem is not poverty but wealth Full story No religion is the new religion Most Britons under the age of 40 now say they have no religion As atheism takes hold is this the beginning of the end for Christianity in this country Full story Painting Opus from artist Gazmend Freitag One of these brilliant personalities who is leaving his mark in the art of painting is maestro Gazmend Freitag who loves art with all his heart His work is characterized by his commitment to achieve what he wants to put in a painting he knows how to skillfully enter into the secrets of art Full story Intelektualët dhe politika Filozofia mendimi dija shkenca gjithnjë kanë qenë pranë politikës qoftë duke e studiuar atë qoftë duke e ndihmuar të kryejë rolin e saj por edhe duke qenë pjesë aktive nëpërmjet intelektualëve Ka pasur gjatë gjithë historisë diskutime mbi këtë marrëdhënie Full story Këndvështrimi mbi botën varet nga gjuha që përdor Kalimi nga një gjuhë në tjetrën është si një farë stërvitje e trurit e cila e shtyn të jetë elastik Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 507 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_culture/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Life & Style
  të vendosura nga Facebook edhe për ilaçet dhe medikamentet ilegale Full story Merruni me ushtrime fizike në mënyrë të rregullt Mbani një peshë ideale pesha ideale është ajo që keni pasur kur keni qenë 25 vjeç Favorizoni më tepër konsumin e peshkut se sa të mishit Full story Sygjelbrit më joshësit Sytë e gjelbër konsiderohen si sytë më joshës Full story The trouble with read messages on WhatsApp is that they are immediately marked with tiny blue ticks that let the sender know that they ve been seen Full story Laptopët dhe teknologjia Twitter është kritikuar shpesh për politikat që ndjek në rrjetin social prandaj u ka siguruar përdoruesve mjete të reja për të raportuar dhe bllokuar cicërimat abuzive Full story Ky telefon inteligjent thuhet se do të përdorë teknologjinë e njohjes së syrit e zhvilluar nga kompania IRIENCE Kjo do të thotë se sensori për gjurmët e gishtave do të zëvendësohet nga skaneri i syrit Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 443 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of politics Liqenet e Lures Poeti disident Havzi Nela Nuancë Zhvirgjërimi i syve An Interview with Poet Mariko Sumikura Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr 3 Intervistë ekskluzive me poetin dhe publicistin e njohur Bujar Plloshtani Popular tags beauty brexit britain data education europë Europe europës eurozone france government interviste Japan kohëbrengë Kosova kriza London nobel prize ohër twitter View all tags Latest

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_file_style/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive

 • KLOSI News - KLOSI - Environment
  snap arrives Snow has been falling in some parts of the UK with roads closed and drivers urged to extra care on icy routes Full story Heavy rain brings flood disruption Flood warnings and barriers remain in place in England tonight as more heavy rain is predicted Full story Ndryshimi i klimës Planeti ka shfaqur një aftësi mbreslënëse për ta ruajtur balancën duke përdorur çdo marifet që ka në thes për të qëndruar në gjendjen aktuale shpjegon Rockstrom Full story The Hurricane and the Empire On the tenth anniversary of Katrina we republish an invitation to ponder the incapacity of the US government to respond to the disaster in New Orleans What was at the root of that paralysis From the archive September 5 2005 Full story A supermoon will be in our skies tonight Millions of stargazers around the world have captured the year s first celestial phenomenon the supermoon in stunning detail Full story 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 total 342 displaying 1 10 Log in Username Password Remember me New member Register now Forgot password Please enter your username or email address provided during registration If your username or email address exist in our database you will receive instructions how to reset your password Username E mail Return to Login Most Popular Most E mailed Two Little Soldiers Kabllogramet e Wikileaks Another chapter in the slow death of politics Liqenet e Lures Poeti disident Havzi Nela Nuancë Zhvirgjërimi i syve An Interview with Poet Mariko Sumikura Pse kandidoj për njësinë bashkiake nr 3 Intervistë ekskluzive me poetin dhe publicistin e njohur Bujar Plloshtani Popular tags beauty brexit britain data education europë Europe europës eurozone france government interviste Japan kohëbrengë Kosova kriza London nobel prize ohër twitter View all tags Latest comments rushessay

  Original URL path: http://www.klosi.org/news/klosi_news_environment/index.1.html (2016-04-26)
  Open archived version from archive •